Historia

Historia Labradoodla rozpoczęła się w 1988 roku w Australii. Był on niejako odpowiedzią na pojawiające się zapotrzebowanie na psa przyjaznego alergikom, ale jednocześnie chętnie współpracującego z ludźmi.

Na Hawajach mieszkała tracąca wzrok kobieta, która potrzebowała psa przewodnika. Niestety jej mąż był uczulony na sierść psa i nie mogła ona posiadać w domu psa żadnej ze znanych ras „niealergizujących”.

Wtedy właśnie Wally Cornen pracujący w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących wpadł na pomysł skrzyżowania pudla i labradora. Urodziły się 3 szczenięta, z których jeden został wysłany na Hawaje i służył niewidomej kobiecie jako pies przewodnik. Ta krzyżówka została nazwana Labradoodle.

Następnie kontynuowano kojarzenie tych dwóch ras w celu uzyskania psów, od których wszystkie szczeniaki nie linieją i są przyjazne alergikom. W 1989 roku powstał Ruthland Manor Breeding and Research Centre oraz Tegan Park Research and Breeding Centre.

W obu centrach prowadzono odpowiednie krzyżowania zwierząt przebadanych genetycznie, tak by wyeliminować zarówno linienie jak i genetyczne choroby, którymi obciążone są zarówno pudle, labradory i cocker spaniele.

Obecnie rasy, z których składa się prawdziwy Australijski Labradoodle (True ALD) to Retriver, Pudel (każda wielkość), Irlandzki Spaniel Dowodny, Curly Coat Retriever, Amerykański i Angielski Cocer Spaniel, Labrador.

W ten właśnie sposób, na przestrzeni wielu lat ciężkiej pracy powstały wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle, psy o niezwykłym charakterze i cechach.